Farby do tampodruku

Farby do tampodruku


Tampodruk jest jedną z najbardziej wszechstronnych metod druku pod względem różnorodności przedmiotów, które mogą być zadrukowywane. Aby uzyskać dobrą jakość i wytrzymałość nadruku, farba do tampodruku musi zawierać duży odsetek pigmentu. W ofercie naszej firmy znajdują się farby, które pozwalają drukować na ogromnej liczbie materiałów.

Wybór farby zazwyczaj odbywa się rozważając następujące czynniki:

  1. Typ materiału do druku
  2. Charakterystyka powierzchni
  3. Stopień jasności
  4. Efektywność suszenia
  5. Wymagania odnośnie odporności mechanicznej lub chemicznej

Farby na tworzywa

Tampodruk na tworzywach sztucznych jest najpowszechniejszy i stąd najwięcej farb do tampodruku produkuje się właśnie na tworzywa polimerowe. Znajdziesz tutaj kilka najpopularniejszych rodzajów, które znalazły uznanie Klientów. ABS, SAN, PS to jedne z najłatwiejszych materiałów do druku, ale mamy także farby na PP/PE nieaktywowane, czy PBT i inne trudne podłoża.

Farby na szkło i metal

Szkło i metal to bardzo trudne podłoża do druku, nie tylko jeśli chodzi o tampodruk. Dlatego wyjątkowe powierzchnie wymagają wyjątkowej farby. Niewątpliwie jest to kategoria produktów, którym pomoże użycie katalizatora oraz wysuszenie nadruków w suszarce. Zanim zrobisz produkcję, pamiętaj sprawdzić przyczepność na Twoim produkcie.

Farby na gumę

Wielu Klientów ma problem ze znalezieniem odpowiedniej farby do druku na gumie. Mieszanki gum są bardzo różne i często nie wiemy, co wchodzi w jej skład. Firma Comec przygotowała farbę, która może pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Polecamy przetestować naszą farbę PLT 6, która z niejednej gumy nie chciała zejść.

Farby na silikon

Posiadamy w swojej ofercie farbę do tampodruku na silikonie. Podstawową kwestią jest jednak pewność, że podłoże na 100% jest z silikonu, a nie gumy. Jeśli to silikon, to mamy rozwiązanie, dzięki któremu nadruk będzie się trzymał i ozdabiał Twoje produkty.

Farby na tkaniny

Produkujemy tamponiarki do druku na tkaninach, stąd musieliśmy także stworzyć odpowiednią farbę do drukowanie na tkaninach. Nasza propozycja to farba PLT TEXA, która jest wykorzystywana przez wielu producentów odzieży w Polsce, którzy zastępują wszywkę z przepisem prania - nadrukiem. Nadruk "nie gryzie" i tworzy pozytywne wrażenie estetyczne.
Porady

Jak przygotować farbę do tampodruku?

Gęstość farby w tampodruku to podstawa osiągnięcia doskonałej jakości nadruku. Celem jest dostosowanie gęstości farby do wymagań pracy. Mieszankę farby z rozcieńczalnikiem można przygotować wagowo lub procentowo.

Aby sprawdzić wagową wartość mieszanki, należy zastosować podziałkę dokładną, a do obliczenia procentowej wartości farby i rozcieńczalników potrzebne będą zbiorniki z podziałką.

W przypadku pracy z farbami jednoskładnikowymi, należy połączyć farbę z odpowiednim dla niej rozcieńczalnikiem, natomiast w przypadku pracy z farbami dwuskładnikowymi najpierw należy dodać dokładną ilość katalizatora wg wskazania producenta, a następnie rozcieńczalnik wymagany do skorygowania parametrów farby.

Należy wziąć pod uwagę czas wyrażony w godzinach, w przeciągu którego wymieszana farba może zostać wykorzystana i nie ulega skostnieniu, w zależności od rodzaju farby może on wynosić od 8 do 12 lub więcej godzin (patrz karta charakterystyki substancji).

Zaleca się przygotowanie niewielkiej ilości próbki wymieszanej farby i wykonanie próbnego druku w celu sprawdzenia, czy farba spełnia wymagania pracy, która ma zostać wykonana (czy nadruki są oczekiwanej jakości). W czasie przygotowywania próbki należy zapisać ilość lub wagę każdego użytego składnika.